Pazar, Aralık 16, 2012

Biraz El Emeği

Birşeyleri atmamak değerlendirmek hoşuma gidiyor. Bazen yaptığımı beğenmiyorum, epeyce uğraştıktan sonra ortaya iyi birşey çıkmıyor ve yine atıyorum ama olsun bunlar kafamı dağıtan beni rahatlatan işler. Böyle hobilerle uğraşmak bazen iyi olmuyor. Bazen mağaza gezerken annem,eşim,  kardeşim ya da bir arkadaşım "bunu sen yaparsın boş yere para verme" diyor ve bu yapacaklarım o kadar birikti ki ben de ne yapacağımı unuttum...

 Birkaç yıl önce yaptığım kabanvari bir hırkam vardı. Biraz kalın oldu diye 2-3 kez giydim. O kadar da zamanımı almıştı. Rahat edemedim. Geçen gün Mudo'da örgü yastıklar gördüm renk renk boy boy. Fiyatı 55-65 civarıydı. Birden aklıma evdeki hırkam geldi. İki yastığa 110 Tl vermektense bu hırka neden olmasın dedim...Kollarını yastığın bir yüzü ön parçalar başka yüzü olacak şekilde kestim ve içini tane elyafla doldurdum. Koltukta köşelere ve bel boşluğuna iyi gider. Evdeki renkli bir kumaştan daha önce yine ince yastık yapmıştım. Bunların yerlerini değiştire değiştire kullanıyorum şimdi.
Bir de eşim eski enstrüman çantasını atmak üzereyken "dur ben bundan bişey yaparım" dedim. "Ne yaparsın" dedi. O an bilmiyordum ama düşündüm buldum. Dışı yapay deri içi ince kürk kaplı idi. Sökmek epeyce uğraştırdı beni. Beyaz plastik boya ve kendinden yapışkanlı kağıtlar işimi gördü. İstediğim desen kağıt bulamadım ama kızımın odasına asacağımız bir raf oldu.
Ve kızıma bir kışlık şapka. O uyurken iki-üç günde fırsat buldukça ördüm ve bitirdim. Bu aralar çok örgü yapasım vaar ama zaman bulamıyorum.
Tepeden lastik başlıyorsunuz, 20-25 sıra ördükten sonra 1/4 oranında arttırıyorsunuz yine örmeye devam edip ölçüye göre alın ve ense boşluğunu lastik yapıp kesin. Kulakları örmeye devam edip yuvarlakça kesin. Bağlama ipi için 4 ilmek bırakıp istediğiniz uzunlukta örün. Tepeye de bir ponpon. İçine ince yumuşak bir kumaştan astar dikilebilir. Ben yapmadım.
Sırada kendime ve kızıma örgü ve kürk karışımı yelek yapmak var ama bakalım ne zamana kısmet olur???
örgü yastık, çocuk şapkası-beresi

8 yorum:

LeylaK dedi ki...

Çok hoş olmuş hepsi. Özellikle de hırkadan yastık fikri süper :)

İki Kum Tanesi dedi ki...

Çok şık olmuş.Çok da güzel örülmüş zaten. Elinize sağlık :)

Deli Anne dedi ki...

kesinlikle çok güzel hepsi.. ben de geçenlerde çok sevdiğim ama eskiyen bir kazağıma baktım, yastık fikri belirdi aklımda, demek ki yapmalıyım:)

melda dedi ki...

Teşekkürler

bahar006 dedi ki...

Harika fikir, ellerine sağlık:)

Unknown dedi ki...

Keşke yakın otursaydık canım yahu..Ne kadar yetenekli ve zevklisin.Ben de bayılıyorum böyle şeylre yapmaya ama ne örgü ne dikiş hiçbişi bilmiyorum:))Ben ancak kes yapıştır modunda bişiler yapabiliyorum:)

melda dedi ki...

Keşke Arzucum, beraber yapardık

Unknown dedi ki...

çok hoş olmuş, sanki özellikle yastık için örülmüş gibi olmuş. güle güle kullanın.