Çarşamba, Şubat 03, 2010

Yüzyıllık Yalnızlık- Marquez

1982 Nobel Edebiyat Ödüllü, Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez'in 1967 yılında Meksika'ya ilk gidişinde yazdığı başyapıtı; (İspanyolca Cien años de soledad)Ben bir sahaftan 1974 baskısını almış okumuştum.(Sander Yayınları).Artık Can Yayınlarından çıkıyor.

Okuduğum en iyi kitaplardan biri. Eğer hala okumamışsanız çok şey kaçırdığınızı söyleyebilirim. Marquez'in dili çok etkileyicidir.Kara mizah yapar. Okurken bir yandan içiniz cız ederken bir yandan da gülümsediğinizi farkedersiniz. Buendia ailesinin soyağacı ilk sayfada verilmiştir. Ara ara dönüp baktım soyağacına, isimlere alışana kadar işinizi kolaylaştırır.

Can Yayınlarından yapılan baskısının arka kapağında yazar şunları söyler:
"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları birörnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım. Ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı büyük bir dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım. Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."

Hiç yorum yok: