Cumartesi, Şubat 27, 2010

Galata ya da Galaktos

Galata; son on yıldır hareketlenen bu semt ünlülerin de buraya taşınması ile iyice popülerleşti. Binalar restore ediliyor, yeni mekanlar açılıyor. Burası İstanbul'un tarihi dokusunu da çok iyi yansıtıyor. Pek çok yere yakınlığı da avantaj.
Peki Galata adı nereden geliyor? Pek çok rivayet var, bunlardan ikisi;
1-İskeleye inen yokuş "Calata"
2-Eskiden burada mandıralar olduğu için süt anlamına gelen "Galaktos".

12.yüzyılda bu bölgede ticari ayrıcalık elde eden Cenevizliler kendi yönetimlerini kurmuşlardır. Zamanla yabancılar ve azınlıklar burada toplanmaya başlamışlar böylece ticaret, bankacılık ve denizcilik gelişmiştir. Osmanlılar döneminde geniş ölçüde ayrıcalıklar tanınmıştır ve bu durum Osmanlı Devletinin sonuna kadar devam etmiştir.

**Günümüzde ritim ustası Okay Temiz ve Mısırlı Ahmet'in stüdyoları, bazı fotoğraf sanatçıları ve modacıların
atölyeleri buradadır. İkinci el eşya satan dükkanlar gezilmeye değer. Ayrıca bu semtte bazı festivaller de düzenleniyor.
Galata Kulesi: Bu kulenin temelleri 528 yılında limanı ve boğazı kontrol etmek amacıyla atılmış. Bugünkü halini 14.yüzyılda Cenovalılar yapmış. Günümüze kadar dönem dönem değişime uğramıştır. Zeminden 61 metre yüksekliktedir. 9 kattan oluşur. Bu son kat Osmanlılar zamanında eklenmiş, Cumhuriyet döneminde de başındaki külah yapılmıştır. Kulenin bulunduğu semte Kuledibi denir.

Hazerfen Ahmet Çelebi'nin bu kuleden uçuş denemeleri yaptığı bilinmektedir. Kanuni zamanında hapishane ve sonra da mehter bölüğü koğuşu olarak kullanılmış. IV.Murat zamanında donanma deposu, I.Dünya Savaşı'ndan sonra deniz feneri olmuş. 18.yüzyılda yangın gözetleme kulesi vazifesi görmüş.

Kulenin tarihinde bazı intihar olayları kayıtlara geçmiştir. 1876 tarihinde, bir Avusturyalı, nöbetçilerin dalgınlığından faydalanıp kendini kuleden aşağı atmıştır. 1973'de ise ünlü şair Ümit Yaşar Oğuzcan'ın 15 yaşındaki oğlu kuleden atlayarak intihar etmiştir. Oğuzcan bunun üzerine Galata Kulesi adlı şiiri yazmıştır.

......
Kimseye belli etmedi içindeki yangını
Yürüdü, kendinden emin
Sonsuzluğa doğru
Galata Kulesi’nde bekliyordu ecel
Bir fincan kahve, bir kadeh konyak
Ölüm yolcusunun son arzusu buydu
Bir adam düştü Galata Kulesi’nden
Bu adam benim oğlumdu
...
Ümit Yaşar OĞUZCAN

**Bu kule, dünyanın hala ayakta olan en eski kulesidir.
Galata'da başka neler yapılır?
-Civardaki her biri kendine has cafe ve restoranlarda oturabilirsiniz.
-Arap Camii'ni görebilirsiniz.
-Kamondo merdivenlerini görebilirsiniz.
-Sokaklarında gezebilirsiniz.
-Ünlü modacıların veya ikinci el giysiler satanların mağazalarını gezebilirsiniz.
-Doğan Apartmanı'nın olduğu Serdar-ı Ekrem Sokağını gezebilirsiniz.


İlk iki fotoğraf: Okan Övet

Galata Turu, Galata Rehberi, Galata'da Ne Yapılır?

Hiç yorum yok: