Salı, Mayıs 22, 2012

Efrasiyab'ın Hikayeleri, İhsan Oktay Anar

Biliyorum, okumak için biraz geç kaldım. Hele de Puslu Kıtalar Atlası'nı bu kadar çok beğenmişken. Neyse okudum işte. Tabi ki yine çok güzeldi.
Kitabın tamamına yakını eceli gelen Cezzar Dede ve ölümün birbirlerine anlattıkları hikayelerden oluşuyor. Her hikaye dedenin ömrünü bir saat uzatacak. Hikayeler çok güzel,çok eglenceli, zaten kitabın ilk 60-70 sayfasını bir solukta okudum ama okurken bir-iki hikayenin sonunun biraz nasıl diyeyim hızlıca geçiştirildiğini düşündüm. Yani baştaki o tempoyu sona doğru çok yakalayamadım. Yani baştaki hikayeler çok daha ilginç ve üzerinde düşünülmüş. Neyse, geneli çok güzeldi, zaten yazarın güçlü anlatımı yeter.
Efrasiyab'ın Hikayeleri Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenendi ama sanırım kitap kadar ilgi görmedi.
"...Akademiden belgelenip kovulduğu için simetri duygusu hakkıyla gelişmeyen heykeltıraşın ihmali sonucu, bu heykel aşağıdakilere daima yan yan bakar, talebeleri dehşete düşürürdü..."syf.18
 Efrasiyab'ın Hikayeleri, İhsan Oktay Anar,  İletişim Yayınevi

5 yorum:

Melange dedi ki...

Ben her kitabin kendi vakti olduguna inanirim, hele bazi kitaplarin tamamen..onlar o zaman okunmak icin cikarlar karsimiza.
Ben de atlamisim bu kitabi, Puslu Kitalar Atlasi gibi masalsi bir dünyaya götürüyor sanirim bu da.
Tesekkürler bu paylasim icin, okumaktan keyif alicagim bir kitabi daha not ettim.

melda dedi ki...

Kesinlikle katılıyorum, birkaç yıldır beklettiğim birkaç kitabım var benim de bir gün akılma geliyor ve alıp okuyorum. Hakılısınız :-)

ilhan dedi ki...

Son zamanlarda "kitap" etiketiyle paylaşımlar bayağı arttı. Son sevindirici. Ben de bloğumda artık kitaba yer veriyorum. Sizi kutluyorum bu güzel paylaşımınız için.

aikon dedi ki...

Ben kitabı okumadım ama oyununu izledim

alkım doğan dedi ki...

Puslu Kıtalar Atlıas'nı çok beğenmiştim. Fakat başka kitabını okumadım İhsan Oktay Anar'ın. Şimdi nerak ettim hikayelerini.
Teşekkürler.