Perşembe, Haziran 06, 2013

Eski Bahçe & Eski Sevgi-Tezer Özlü

Hayatı beni hüzünlendiren bir yazar. Öyküleri de öyle.
Eski Bahçe-Eski Sevgi, bir kısmı yazarın çeşitli dergilerde yayınlanan öykülerinden bir kısmı da Almanca yazdığı öykülerin derlemesinden oluşuyor.  Çocukluğundan beri baskısını hissettiği durum ve duyguları kaleme almış gibi. İlk öykülerin okuması ve anlaması zor, bilinç akışı tekniği denen teknikle yazılmış (Oğuz Atay'ın dişisi derler kendisine) sonrakiler akıcı ve yer yer iç burkucu. Durup durup öyle bir cümle kuruyor ki etkileniyorsunuz. Hayalet Oğuz'a, Cafe Boulevard'a, Eski Liman'a bayıldım. Hayalet Oğuz'u daha sonra Sezer ve Orhan Duru birlikte yazdılar "O Pera'daki Hayalet"1996. Bu kitabı da en kısa sürede okuyacağım. Belgeseli de çekilmiş (HAYALET).
  Svevo, Kafka ve Pavese'ye hayranlık duyan yazar (Bir İntiharın İzinde kitabında bu yazarların izi olduğu söylenir) mülkiyet ve aidiyet kavramları ile sık sık uğraşmış.Ölümden sık bahsetmiştir. Geçiridği ruhsal hastalıkların etkileri, klinikte kaldığı günler, melankoli sık sık hissettirir kendini.
Kütahya-Simav'da doğan Özlü, ailesiye İstanbul'a geldikten sonra Avusturya Lisesi'nde 2 yıl okur. Eğitime bir yıl ara verir ve ablası Sezer ile Paris'e gider. Paraları bitince dönüp İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olur. İkinci eşi Erden Kral'dan Deniz adlı bir kızı olur.Kadın hakları için mücedele eden Tezer Özlü'nün bu amaçla İstiklal'de mini etek giyip dolaşan ilk kadın olduğu söylenir.
 Ferit Edgü'nün Hakkari'de Bir Mevsim adlı kitabı Erden Kral tarafından filme çekilir. Tezer Özlü bu filme çok inanır ve filmin Berlin Film Festivali'nde gösterilmesi için çok uğraşır ve istediği olur; film Gümüş Ayı kazanır. Eşindenayrılır,İstanbul'a gelir. Kendinden 10 yaş küçük H.Peter Martin ile tanışır ve evlenmek isterler. Ancak bu yaş farkı nedeniyele işler yokuşa sürülünce İsviçre'de evlenirler. İsviçre'de yaşarken gögsünde bir kitle çıkar. Yakın arkadaşı Leyle Erbil onu Paris'te bir doktora götürür. Bir memesi alınır. Eşi ile Kıbrıs'a gider. Orada şöyle der"Ben geçen sene öldüm ama kimse daha anlamıyor". İlginçtir Kıbrıs'ta çekilen fotolarda hep flu çıkar. 1986'da ölür. Aşiyan'a defnedilir.


 

Hiç yorum yok: