Pazartesi, Ağustos 29, 2016

Hamburg Gezisi

Canım arkadaşım Zeynep'in yaşadığı Hamburg'a nihayet bu yaz gidebildim. İki senedir planlayamamıştım. Ama onun yaşadığı yeri, evini ve çevresini de çok merak ediyordum.
1-8 Ağustos arası kızımla oradaydık. Sağolsunlar bizi gezdirmek için ellerinden geleni yaptılar.
Benim farklı bir şehre veya ülkeye giderken orasını tam olarak yaşayabilmek ve anlayabilmek için iki kuralım var. Birincisi çevreyi gezmek, müze, sergi vs. İkincisi onlar ne yiyorsa yemek-içmek, en azından denemek.

Hamburg çok güzel bir şehir. (Hamburgere adını vermiş.) Elimde olmadan yaşadığım şehirle karşılaştırınca çok sakin, düzenli ve yeşil bir şehir olduğunu gördüm. İki milyon nüfusa sahipmiş. İçinden Elbe ve Alster ırmakları gibi onlarca ırmak ve kanal geçtiği için iki binin üzerinde köprüye sahip. 1200 yıllık geçmişi var. Orta ve Kuzey Avrupa'nın en önemli limanı da burada.

İki büyük savaşla yerle bir olmuş ama fotoğraflara bakılarak birebir aynısı tekrar inşa edilmiş.
Hamburg'da ilk görülmesi gereken yer Belediye binası olan Rathaus. 11 yıllık yapım aşamasından sonra 1897 yılında hizmete girmiş.  Zamanın en görkemli binası olan Rathaus’un 647 odası vardır. Rathaus ile ilgili hep şu söylenirmiş; ‘’Rathaus’daki oda sayısı Buckingham Palace’dakinden 6 tane daha fazladır’’.


Sarayın girişi konser ve sergi salonu olarak kullanılıyor. Taş döşeli iç avlusu Yunan Tanrıçası Hygieia’ya adanmış, suyun gücünü ve saflığını sembolize ettiği söylenen bir çeşme ve onlarca sanat eseri ile adeta bir müze gibi.
Aşağısı Hamburg Limanından bir görüntü.
Chilehaus ise Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış muhteşem bir bina. 1922'de ofis binası olarak inşa edilmiş. 10 katlı yapılmış ilk binaymış. İçini gezebiliyorsunuz. Avlusunda küçük bir cafe ve mağazalar da var.

Hamburg'da hemen her gün değişik tatlılarından alıp denedik. Kahve ile çok iyi gidiyorlar. Normalde evimdeyken her gün gidip pastaneden bir şeyler almam. Ama yukarda da dediğim gibi farklı şeyleri deneme merakı. Bunların hepsine bayıldım. Gerçekten sevmediğim olmadı. Hatta iki-üç tanesini de evde yapacağım. Mesela biri franzbrötchen. Bir tür tarçınlı çörek, damla çikolatalı olanı da var. Diğerleri de puddingbrezel, apfeltasche ve schweineohren.

Akşamları da bu güzel balkonda kahve keyfi..

Hamburg gezi notlarım devam edecek.


Hiç yorum yok: