Çarşamba, Haziran 27, 2012

Korsan Çıkmazı, Nezihe Meriç

"İşime öyle dalmışım ki, bir ara baktım, şaşılaştırdığım gözlerimle, sarkıttığım dudaklarımdan çocukluğum çıkmış gelmiş, yanıma oturmuş"
"Ha şöyle canım! Uzatıp bacaklarınızı oturun şimdi. “Aman usta bana bir şeyler getir. Kuzum. Ne getirirsen getir. Bir şiir getir, biraz deminki sevinçten getir, getir işte. Ve demli bir çay."
Hani derler ya "içinizi ısıtacak" işte öyle bir roman bu Korsan Çıkmazı..İlk satırlardan itibaren öyle.. Kitabı kardeşimden almıştım, ne zamandır kitaplığımda duruyordu. Yolda okudum çoğunu, zaten 154 sayfa.
Nezihe Meriç, eleştirmenlere göre, "toplu yaşayışlarda bile kendi iç yalnızlığını sürdüren genç kız ve kadınları anlatmadaki başarısı ve şiirli havasıyla" ön plana çıktı. Bu roman da öyle; birlikte büyümüş iki kızın evlenip çocuk sahibi olup beraber sürdürdükleri hayattan kesitler veriyor. Ama dediğim gibi içinizi ısıtarak bazen burarak; Sobada tıkırdayan çaydanlık, akşam olurken pencere önünde yapılan sohbetler, közlenmiş ateş dolu pirinç mangallar, kırmızı kareli örtüler, ısınmış gevrek çörekler, elma kabuğu ve susam kokusu...daha neler neler...
Çok beğendim, okumanızı isterim...
Öykü, oyun ve çocuk kitapları olan Nezihe Meriç, 1925'te dünyaya gelmiş. Çocukluğu Anadolu'nun değişik kentlernide geçmiş. Liseyi Eskişehir Lisesi’nde tamamlamış. İstanbul'da Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden bitirmeden ayrılmış. Piyano dersleri almış, Heybeliada İlkokulu’nda müzik öğretmenliği yapmış. Bir kızı var.
Korsan Çıkmazı ile 1962 Türk Dil Kurumu ödülünü almış olan bu çok değerli yazarımız 18 Ağustos 2009'da İstanbul'da hayatını kaybetti.
Nezihe Meriç ,Korsan Çıkmazı, YKY, İstanbul,2002.

4 yorum:

Jane dedi ki...

Listeme ekledim, paylaşım için teşekkürler. :) Bana da beklerim ;)

Balthus dedi ki...

Nezihe Meriç bildiğim ama hiç kitabını okumadığım bir yazar.Geç kalınmış sayılmaz bunla başlayalım bakalım..yaz aylarında okunacak türden sanırım :)

Unknown dedi ki...

Daha önce farkına varmadığım bir kitap, tanıtımınızla ilgimi çekti.

Adsız dedi ki...

Blogunu yeni keşfettim.Çok keyifli postların var.Üyenim seni de üyelerim arasında görmek isterim :) http://zs-zsezgin.blogspot.com/