Cuma, Aralık 30, 2011

Bebek'in Makaronları

Geçen hafta Bebek'teki meşhur makaroncu Ladurée pastanesine gittik. (Aslında Paris'te ilk olarak fırın olarak açılmış)İstanbul'da açıldığından beri merak ediyordum. Sade ve küçük bir yerdi. 8 adet makaron seçtik. Ordan çıkıp biraz dolaşalım dedik. Derken Baylan pastanesini gördüm.(Baylan iki yıl önce Bebek'de de şube açtı ) Şeytan dürttü ve "dur şurdan da bir kaç tane makaron alalım ve lezzetini karşılaştıralım dedim". Sanki bana ne oluyorsa?!
Eve gelene kadar sabrettik.
Sonra tahmin edebileceğiniz gibi yavaş yavaş tadını çıkara çıkara yedik.
Çook güzeldi tabi. Kahveli ve fıstıklı harikaydı. İçindeki krema ayrı dışı ayrı lezzetliydi. Karşılaştırmaya gelince...Baylan Ladurée'dan daha iyiydi desem yalan olur. Ladurée'a da haksızlık olur. Baylan'ın güllü makaronunu çok beğendiğimi de söylemeden geçemeyeceğim. Ayrıca Baylan'ın dükkan dekoru bence daha sıcak.

Makaron aslında bir İtalyan kurabiyesi. 14-15.yüzyıllarda Venedik'te çıkmış. Fransızlar bunu alıp arasına yumuşak dolgu malzemesi koymuşlar ve kendilerine maletmişler. Bizdeki benzeri acıbadem kurabiyesi. Onu da çok severim.

1862 yılında Paris’te küçük bir fırın olarak açılan Ladurée'un simgesi küçük meleklerdir. Ladurée Parisli kadınların rahatlıkla girebildiği ilk çay salonlarından biridir.
Bu makaron merakı güzel birşey ama bize fiyatı çok da uygun gelmedi. Şöyle diyeyim; Baylan'ın makaronları nerdeyse Ladurée'unkinin yarı fiyatına.  Ladurée'da ise tanesi 3.75 TL'ye geliyor. En iyisi ben iyi bir makaron tarifi bulayım...:-)

(ben bu yazıyı yazdıktan 9 ay sonra Ladurée kapandı, 2 yılda 1 milyon tane makaron satmışlar. Herhalde yeter dediler :-)

8 yorum:

Elif Ayvaz dedi ki...

Bence de.
Pahalıymış biraz. Küçücük şey sonuçta.

Deli Anne dedi ki...

Elif'e katılıyorum:) ben o kadar da vurulmadım bu nesnelere ayrıca.. sevgiler, iyi yıllar.

Gülni... dedi ki...

Acil tarifini öğrenmeli leziz gözüküyorlar..

Havva dedi ki...

Makaron hiç denemedim ama acıbademe bayılırım...

MadamB Fashion dedi ki...

bayılırım ben makaronlara özellikle gül kurusu olandı sanırım
madambfashion.blogspot.com

Unknown dedi ki...

Beautiful pics!!!i'm following you!!!if you like mine, do the same!!
WWW.ZAGUFASHION.COM
ZAGU FACEBOOK PAGE
bloglovin follower

biraydamasalı dedi ki...

makaron en sevdiğim helede laduree olunca.pahalı gerçekten ama lezzeti diğerlerinden çok farklı:)sevgiler
AYDA

Adsız dedi ki...

çok pahalı bence yahu, o paraya o lezzet fazla sanki ama güzel yani.:D