Perşembe, Ekim 06, 2011

Su Diyarı, Graham Swıft
Yine "Daha önce okumadığım bir yazarı okuyayım" durumu depreşince önceden alıp okumaya fırsat bulamadığım Su Diyarı'nı aldım elime. Graham Swıft'ın bu romanında başrolde, çalıştığı okulda tarih dersi veren ve Fransız Devrimi tarihine tutkulu Tom Crick vardır. Crick çok sevdiği karısının kendine yabancı biri haline gelmesiyle birlikte, öğrencilerine kendi şahsi tarihini anlatmaya başlar. Yazar romanda geri planda Birinci Dünya Savaşı'nın ülkedeki yankılarını verirken, bira üreticisi köklü bir ailenin ve sürekli sular altında kalan hayatların trajik öyküsünü anlatır. 1992'de bu kitap filme uyarlanmış, başrolünde de Jeremy İrons oynamıştır.

Kitaptaki samimi ve yer yer şoke eden anlatımı çok beğendim. Başlarken hemen hikayeye giriveriyorsunuz, ortalarda ağırlaşıyor "bu kimdi? bu da nerden çıktı?" durumu oluyor sık sık ama sona doğru yine hızlanıyor ve lezzeti orada ortaya çıkıyor zaten. (ayrıca hemen bir Yılanbalığı yemem lazım) Ayrıca su tahliyesi vb.konularda aşırı ayrıntıya girmesi ve teknik terimleri çok kullanması beni yer yer konudan kopardı. Bunun dışında çok beğendiğim bir kitaptı diyebilirim..

Graham Swift

İngiliz romancı. 1949'da Londra'da doğdu. York Üniversitesi'nde eğitim gördü. 1983'te İngiliz Kitapçılar Birliği tarafından En İyi 20 Britanyalı Romancı listesine dahil edildi. Aynı yıl yayımlanan Su Diyarı romanı Guardian gazetesinin edebiyat ödülünü ve Geoffrey Faber Anma Ödülü'nü kazandı, İngiltere'nin en saygın edebiyat ödülü Booker'a aday gösterildi. Son İçkiler (Can, 1999) adlı romanıyla da, 1996 yılında Booker Ödülü'nü kazandı. Postmodern edebiyatın klasikleri arasında gösterilen Su Diyarı Swift'in en başarılı romanı olarak değerlendirilmektedir. Swift halen Londra'da yaşamaktadır.
Su Diyarı, Graham Swıft, Çev:Aslı Biçen, Metis Yayınları,2007.

2 yorum:

Deli Anne dedi ki...

Jeremy Irons ve Ethan Hawke ikisini de pek severim.. ben iyisi mi filmi izleyeyim:)

Sevgiler.

melda dedi ki...

ben de iki oyuncuyu da çok beğenirim, filmi arıyorum, sevgiyle..