Çarşamba, Mart 21, 2012

Başkan Babamızın Sonbaharı-Gabriel Garcia Marquez

Daha önce Marquez okumadıysanız bu kitaptan başlamayın ama eğer okuduysanız bunu kaçırmayın...
Böyle söylememin nedeni okunması biraz zor bir kitap oluşundandır. Çünkü Marquez ortalama 40-50 sayfada bir nokta kullanmıştır, cümleler virgüllerle veya noktalı virgüllerle birbirinden ayrılır. Bazen "bunu kim söyledi" diye onbeş satır önceden yine okumanız gerekebilir, ama akışa kaptırdığınızda tadına doyum olmaz kitaplardan biridir. Marquez'in okuduğum bu dördüncü kitabı ve her seferinde hayranlığımı tazeliyorum. "Yüzyıllık Yalnızlık" hala favorim ama :-)
Kitapta kaç yaşında olduğunu kimsenin bilmediği oldukça uzun yaşamış bir diktatörün acımasızlıkları ve zavallılıkları farklı kişilerin dilinden anlatılıyor. Marquez her zamanki gibi ustalığını göstermiş, sahneler gözünüzde canlanıyor, mizah, cinsellik, gerilim iç içe. Bazı öldürülme ve işkence sahnelerini öyle detaylı ama bir yandan da sıradan birşeymiş gibi anlatıyor ki şaşıp kalıyorsunuz.

Bu diktatörün bir de benzeri  vardır. Bir gün benzeri ölünce herkes diktatör öldü sanır, bazıları yas tutarken bazıları bayram olmuş gibi sevinir. O bulunduğu yerden bunları gözler ve ortaya çıkıp acımasızca katliamlar yapar. Öyle korku salmıştır ki düzenli olarak çekilen piyangolar -ne tesadüf ki- yıllardır hep bu diktatörün biletine çıkar, horoz dövüşünde hep onun horozları kazanır. Diğerleri kaybetmek için eğitilir zaten. Bu diktatörün hepsi yedi aylık doğmuş, farklı kadınlardan olan yüzlerce çocuğu vardır. Ama biri hariç diğerlerini çocuğu olarak kabul etmez.


Kitabın arka kapağından;
"Başkan Babamızın Sonbaharı", ölmek üzere olan, ama bir türlü ölmek bilmeyen, yaşama tutunmak adına ne cinayetler işleyip ne kanlar döken bir diktatörün öyküsüdür. Romanın karmaşık öyküsü, sözü edilen ülkedeki yaşamın karmaşıklığı ile atbaşı gider. Öyle ki, Başkan'la ilgili anılarını anlatanları, yalnızca bir noktalı virgül ayırır. Romanın sonunda yinelenen belli sahneleri birleştirerek, konuşanların yaşam öykülerini bütünleyebiliriz.

Başkan Babamızın Sonbaharı, Gabriel Garcia Marquez,Çev:Tomris Uyar, Can Yayınları

2 yorum:

Balthus dedi ki...

teşekkürler,okuma listeme aldım :)

N.Narda dedi ki...

Marquez müthiş bir yazar,gerçeküstüyü gerçek gibi yazmakta üstüne yok. Bu kitabını okumadığım için yazınızın tamamını okumadım, itiraf ediyorum :)Sürpriz olsun diye.