Pazar, Eylül 04, 2016

Hamburg'dan Lübeck'e

Hamburg' dan 45 dakikalık tren yolculuğu ile daha kuzeye Lübeck'e gittik. Hava sıcaktı. Burası şirin bir kasaba. Gezilecek çok yer var. Holsten kapısı girişte sizi karşılıyor. Burası ortaçağdan kalma bir güzellik. (Daha önce adını duymamıştım. Ne ayıp)
Bu Holsten kapısı aynı zamanda müze.

Aşağıda Heiligen-Geist Hastanesi'nin içi görülüyor. 1286'da yapılmış. Vitraylar,freskler ve minik hasta odaları çok etkileyici. Avrupa'nın ilk sosyal yardım kurumuymuş.

Thomas Mann' da Lübeckli.
Aşağıdaki üç fotoğraf onun adına açılmış kültür evine ait. Mann meşhur romanı Buddenbrook Ailesi romanında adeta kendi ailesini ve bu evi anlatır.


Lübeck'e gelip de geçmişi 1800lere giden badem ezmeli çikolatalarıyla meşhur olmuş Niederegger'e gitmemek olmazdı. Vitrin,ndeki mimari eserler bile badem ezmesi den yapılmış. İçerisi kalabalık, pastaları nefis, kahvesi nefis...
Lübeck Trave ve Wakenitz ırmaklarının kıyısında ve Baltık Denizi'nden 14km içeride. Bir dönem Danimarka.ya bağlıymış.
Aşağıda Puppenbrücke. 250 yıllık. (bebek köprü demek)

Benim ayrıca hayran kaldığım yapı Meryem Ana Katedrali yani Marienkirche. 14. Yüzyılda tamamlanmış. Önceleri Katolik, reformdan sonra Protestan kilisesi olmuş. Buradaki pek çok yapı 2.Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görmüş ama tekrar yapılmış. Kulesi 120 metreden fazla imiş. Korosu, tarihi çanı ve tuğladan yapılmış en büyük kilise olması özelliğiyle rol model olmuş.Bunlar da gün sonunda yediklerimizden👍Hiç yorum yok: